wtorek, 15 stycznia 2013

Czy celiak może być dawcą krwi?

Jadąc dziś do pracy, jak zwykle słuchałam radia Planeta. Akurat trafiłam na wiadomości, w których podali ile litrów krwi udało się zebrać podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Śląsku. Wtedy pomyślałam, że być może nie wszyscy wiedzą, czy osoby z celiakią mogą być dawcami. NIESTETY NIE MOGĄ! 

Zawsze chciałam oddać krew, ale nigdy się nie składało, bo albo pojawiał się brak odwagi albo po prostu było nie po drodze. Natomiast kiedy dowiedziałam się o chorobie, już sama nie wiedziałam czy w ogóle mogę. 

W internecie znalazłam sprzeczne informacje. Na szczęście pewnego dnia, kiedy tak sobie dreptałam z moim G. po mieście, zauważyłam, że na rynku stoi krwiobus. Myślę sobie, wejdę i zapytam, a co jeśli mam celiakię?

Pan doktor, z którym rozmawiałam, bardzo uprzejmy zresztą, powiedział, że niestety celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, co dyskwalifikuje osoby chore z bycia dawcami. 
Z tego co zrozumiałam, w naszej krwi krążą takie przeciwciała, których nie możemy przekazywać dalej. W innym razie, zamiast pomóc, moglibyśmy zaszkodzić.

Drogą dedukcji doszłam do wniosku, że skoro krwi oddawać nie możemy, to szpiku pewnie też nie, aczkolwiek tego nikt mi nie potwierdził!

Mam nadzieje, że ta krótka informacja pozwoliła komuś rozwiać swoje wątpliwości.

10 komentarzy:

 1. Niestety, nie może, tu Masz :dlaczego:
  http://www.czytelniamedyczna.pl/2332,celiakia-choroba-o-podlozu-autoimmunologicznym.html
  (wpisz w google >> dawca szpiku a celiaklia <<
  jest dużo ciekawych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuje, na pewno się zapoznam z tym artykułem:)

   Usuń
 2. Trafiłem na tę stronę przez Google, nie powiem ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w takim razie zapraszam częściej:):)

   Usuń
 3. ojej, to szkoda bardzo. Ja się zgłosiłam jako dawca szpiku - nie mówili, ale też nie pytałam. Szkoda, że nie odpisali, że nie kwalifikują bo ja tu się łudzę:(

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem dawcą szpiku, niestety procedury towarzyszące całemu procesowi oddawania szpiku są bardzo rygorystyczne i żadna choroba układu autoimmunologicznego nie wchodzi w grę. Jeżeli nie da rady pomóc w taki sposób, proponuję np. wolontariat, niby nie to samo, ale daje równie wiele szczęścia i pewności że zrobiło się coś dobrego :) pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz to chyba już będzie jasne dla wszystkich, że faktycznie celiak dawcą być nie może... a szkoda! Dziękuje i pozdrawiam:):)

   Usuń
 5. Malwina, NIE JESTEŚ DAWCĄ SZPIKU! BO GO NIE ODDAŁAŚ a zaledwie się zarejestrowałaś, nie przypisuj sobie rzeczy których nie zrobiłaś! chyba, że się mylę i rzeczywiście go oddałaś- to przepraszam, co do wolontariatu to w 100% się zgadzam.
  na forum nt. celiaki jest wątek w tej sparwie, osobiście pisałam do narodowego centru krwi- odpisał mi w tej sprawi dyrektor, powołał sie na rozpożądzenia ministra które mówi o tym, że osoby z chorobami układu pokarmowego nie mogą być oddadać krwi
  Anikam

  OdpowiedzUsuń