niedziela, 15 grudnia 2013

Badania genetyczne w kierunku celiakii! naprawdę warto się zbadać!

Dzisiaj to nie ja dla Was napiszę, a specjaliści z laboratorium, które zajmuje się badaniami genetycznymi w tym również w kierunku celiakii! 
Myślę że warto poświęcić chwilę i na przeczytanie przygotowanego tekstu, jak również na przemyślenie i ewentualne wykonanie badania, jeśli macie wątpliwości, że z Waszym zdrowiem jest wszystko w porządku!!


Życie z chorobą

Choroby nieuleczalne są szczególnym utrudnieniem w życiu naszej populacji. Nie chodzi tutaj tylko o dolegliwości fizyczne, które niekiedy są trudne do zniesienia, ale mowa tutaj także o psychice człowieka, która musi poradzić sobie z informacją, że nie ma skutecznej metody na całkowite wyleczenie. Wielokrotnie potrzebna jest pomoc bliskich oraz specjalistów, którzy są w stanie wesprzeć pacjenta w jego walce z chorobą. Oczywiście nie każda choroba pozostająca z człowiekiem do końca życia, niesie ze sobą taki sam poziom zagrożenia. Każdą chorobę trzeba traktować indywidualnie, tak samo, jak indywidualnie trzeba opiniować pacjenta. Celiakia i jej podstawy

Bez wątpienia jedną z chorób, która trwa przez całe życie jest celiakia. Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że jest to choroba występująca tylko u dzieci, którym wprowadza się do codziennej diety produkty zbożowe. O ile nie pomylono się w stosunku do alergenu, to już przedział wiekowy jest całkowitą abstrakcją. Celiakia może uaktywnić się praktycznie w każdym wieku i każdy czas jest dobry na wprowadzenie działań niwelujących działanie choroby. Celiakia powstaje w wyniku obecności genów HLA DQ2 i DQ8. Szacuje się, że w naszym kraju co najmniej 1 na 100 osób jest dotknięta tym schorzeniem. Na dzień dzisiejszy na podstawie przeprowadzonych badań wykrywa się co 10 przypadek występowania choroby. Celiakia może pokazywać swoje oblicze, kiedy mamy do czynienia z jej wersją pełnoobjawową. Wtedy choremu mogą towarzyszyć bóle i wzdęcia brzucha, biegunki i objawy niedoborowe. Schorzenie może jednak przybierać formę z małą ilością objawów lub formę ukrytą. Wtedy też trudno szybko podejrzewać celiakię.Celiakia – jak sobie z nią radzić?

Występowanie objawów choroby wzmogło konieczność udostępnienia w powszechnym użyciu badania, które w jasny i klarowny sposób dawałoby odpowiedź, z czym faktycznie mamy do czynienia. Takim narzędziem są badania genetyczne, dzięki którym z całą pewnością można wykluczyć obecność celiakii oraz z wielkim prawdopodobieństwem potwierdzić jej występowanie. Jest to analiza niezwykle precyzyjna, która przebiega szybko i sprawnie. Badanie można wykonać u pacjentów w każdym wieku i nie wiąże się ono z bólem fizycznym. Może zastąpić biopsję jelita cienkiego, co ma dla wielu pacjentów ogromne znaczenie. O tym, że badania genetyczne, w kierunku wykrycia celiakia są godne zaufania, świadczy fakt, że Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia zarekomendowało badanie, jako standardowe badanie diagnostyczne.

Procedury związane z analizami w laboratoriach są zwykle tożsame ze sobą i można z łatwością nakreślić kilka zadań, jakie ma do spełnienia pacjent. Po pierwsze badanie trzeba zamówić. W dalszej kolejności trzeba pobrać materiał do badania, a tę czynność wykonuje się za pomocą specjalistycznego zestawu. Ten ostatni można odebrać w punkcie aptecznym, w przesyłce dostarczanej do domu lub można udać się bezpośrednio do laboratorium. Etap trzeci to oczekiwanie na ostateczny wynik oraz podjęcie kroków zmierzających do zniwelowania skutków choroby. Warto wspomnieć przy tej okazji, że nieleczona celiakia może doprowadzić do nowotworu jelita cienkiego.


Jeśli badanie potwierdzi występowanie choroby, wówczas ratunkiem dla chorego jest wprowadzenie odpowiedniej diety, która będzie pozbawiona glutenu. Jest to niezwykle ważne, aby pacjent od tego momentu postępował zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Dieta musi być utrzymywana do końca życia, a już pięcioletnie jej stosowanie ogranicza praktycznie do zera ryzyko wystąpienia nowotworów jelita. Warto więc wykonać zestaw badań, aby przekonać się czy znajdujemy się w grupie osób, którym pisana jest dieta bezglutenowa.Więcej informacji na temat genetycznej diagnostyki celiakii można przeczytać na stronie www.testdna.pl/celiakia.Jeżeli macie pytania dotyczące genetycznej diagnostyki celiakii zapraszam do kontaktu bezpośrednio z firmą testDNA:

- Pod numerem (32) 445-34-26 lub (32) 445 34 36.

- Pisząc na adres biuro@testdna.pl


4 komentarze:

 1. może kiedyś stanie się cud i znajdą na to lekarstwo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że tu nie potrzebny cud tylko wiedza i dyscyplina kulinarna (niestety). Z tym da się żyć, tylko trzeba się nauczyć sposobu odżywiania, przyzwyczaić do tego i dbać o siebie. Nie dać się ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgodzę się z tym, ale czasem trzeba cudu żeby się nie poddać, bo mi to już czasem ręce opadają ;)

   Usuń
 3. Świetny post :) Zapraszam również do mnie po garść ciekawostek na temat diety bezglutenowej.

  OdpowiedzUsuń